Virál není o penězích, ale o nápadu

Vypadá to na první pohled velmi lákavě – s malou investicí připravíte nějaký pěkný virální kousek a sami vaši zákazníci jej budou distribuovat. Ušetříte spousty peněz za média a byznys se bude pěkně točit. Jenže tak snadné to s virální kampaní vážně není.

Částečně funkční, i když rozhodně ne optimální marketingovou pravdou je to, že větší budget znamená i lepší kampaň. Guerillový marketing a konkrétně virální akce jsou skvělým příkladem toho, kdy peníze neznamenají téměř nic, zatímco skvělý nápad a rozhodnost je klíčem k úspěchu.

Představte si, že byste měli téměř neomezený rozpočet a vaším úkolem by bylo zpracovat skvělé virální video. Že je to téměř ideální stav? Nenechte se mýlit! Například Samsung je v podobné pozici a zde vidíte, jak nevyrovnaný může být výsledek.

První kousek je video ze začátku letošního roku a hlavní roli v něm hrají SSD (flashové) disky. Je určené rozhodně pro zkušení „ajťáky“ a tak 1,2 milionu shlédnutí, které vygenerovalo na YouTube, není vůbec špatný výsledek:

Další z nich bylo letos na jaře velmi úspěšné video o tom, jak můžou ovce propagovat LED televizní technologii:

Ačkoliv můžeme mít oprávněné pochyby o tom, že si ovce noční běhání po svazích ve Walesu užívaly, faktem však zůstává, že Samsungu tohle video přineslo jen na YouTube více než 9 milionů shlédnutí a to se v marketingu opravdu počítá.

Za pár týdnů přišel další virální kousek od stejné firmy:

I přes mnohem jasnější komerční rukopis (zmínění produktu a jeho hlavní vlastnosti) a zřejmou „virální mechaniku“ (viz například vysvětlení celého triku zde) má tohle video na YouTube i přes masivní seeding viru mezi cílovou skupinu mnohem nižší sledovanost.

Další video Samsungu si už nehrálo na nějakou rafinovanost, cílem bylo jen šokovat. A výsledek? Velmi slabé.

A ještě jeden kousek s jasným zadáním: Udělejte nějaký super virál na náš nový foťák. Samozřejmě Samsung a bohužel výsledek opět velmi špatný:

Abychom si to shrnuli a odnesli si nějaké poučení: Na guerillové aktivity, virální marketing nevyjímaje, musí být především skvělé nápady a odvaha firmy to zkusit. Guerillový marketing nefunguje „z donucení“. Nelze jej většinou vylepšit zvýšením budgetu, které je alespoň částečně funkční v klasických ATL akcích. A také platí, že čím jste větší a čím větší požadujete zásah, tím těžší a dražší bývá dobrou virální akci zvládnout.

Myslete na to, až pustíte své první reklamní video na YouTube!

Nejnovější příspěvky v Názorech

9. 10. 2013, Lukáš Erben

Jste pod tlakem velkých prodejců? Zkuste si najít svou niku!

Niky jsou obecně velmi dobrou strategií menších konkurentů na trhu, kde dominují velcí hráči. Proto jsme se na tuto problematiku zaměřili.

2. 7. 2013, Tomáš Bučina

Náš rozhovor o úspěšných značkách v časopise Ekonom

15. 4. 2013, Tomáš Bučina

Jak zatočit korporátní tanker smykem

28. 1. 2013, Lukáš Erben

Tři pravidla pro úspěšný rozjezd prodeje

16. 1. 2013, Tomáš Bučina

Kouzlo křepčícího Korejce

Provocado - outsourcovaný marketing

Přihlásit se

Přihlášení klienta

[login-with-ajax]