Dvakrát o segmentaci

Segmentování kupujících - tedy snaha o maximalizaci výnosů z dlouhodobé klientely a přilákání nových, často „marginálních“ zákazníků - je marketingová strategie, u níž opatrnosti není nikdy nazbyt.

Seg­men­tování kupu­jících — tedy sna­ha o max­i­mal­izaci výnosů z dlouhodobé klien­te­ly a přilákání nových, čas­to „mar­gin­ál­ních“ zákazníků, patří mezi fenomény, které v knize Freako­nom­ics už před pěti lety ele­gant­ně vysvětlili S.D. Levitt a S.J. Dub­n­er. Zatím­co ve hmot­ném světě je podob­ná seg­men­tace vel­mi obtížná (jak pro­dat kávu těm, kdo jsou za ni ochot­ni zaplatit 100 Kč, za stovku a jak zároveň získat zákazníky kteří jsou sice ochot­ni platit méně, ale stále ještě dost aby byl obchod výdělečný), online prodej zboží a zejmé­na služeb k exper­i­men­tování s podob­ný­mi strate­gie­mi doslo­va vyzývá. I zde ale není opa­trnos­ti nikdy nazbyt.

Trochu větší budget

Audi_carKdyž se zkom­bin­u­je příliš velká sna­ha o ždímání stá­va­jících zákaznick­ých „štam­gastů“ na straně jed­né a touha po mar­gin­ál­ním kšef­tu na straně druhé, přidá se jeden zví­davý a nedůvěřivý zákazník (pro našince vel­mi typ­ické), tak je o zábavu postaráno. Mé osobě se o ni postarala společnost Bud­get, která nedávno vstoupi­la i na český trh a jejíchž služeb využívám už něko­likátým rokem při ces­tách do USA (za oceánem to totiž bez auta oprav­du nejde). Coby dlou­ho­letý zákazník jsem s obli­bou využí­val svo­je „ID“ jsa doda­vatelem přesvědčován, že tak pokaždé ušetřím dobrých 20%.

Nedávno mi ale neda­lo a vedle rez­er­vace coby pod svým zákaznick­ým “ID” jsem vyzk­oušel totéž “nasle­po” – tedy coby anonymní, nový kunšoft. A ejh­le, cena byla opro­ti výhod­ným sazbám pro věrné zákazníky… poloviční! Podob­né situ­ace nej­sou pocho­pitel­ně nijak vzác­né (v min­u­losti nevoli dlou­ho­letých zákazníků museli čelit napřík­lad mobil­ní operá­toři), výsledek je ale vždy ste­jný: ztrá­ta důvěry zákazní­ka. Podob­nou seg­mentaci je vždy tře­ba dobře zvážit a vybal­an­co­v­at – mám poc­it, že právě to ani řada renomovaných firem nezvládá bezchybně.

Když mířit, tak neminout!

Mezi oblasti kde je seg­men­tace a správné zacílení stále důležitější, je pocho­pitel­ně online rekla­ma. Na zají­mavý přík­lad o tom, jak lze zasáh­nout i neza­sáh­nout správného zákazní­ka zároveň jsem narazil při hledání odkazů z kni­hy Freako­nom­ics (právě při psaní této úvahy). Na vlně vyh­ledá­vače jsem dostal na stránky New York Times, kde na mne vcelku účel­ně udeřil (v jinak utlu­meném desin­gu novi­nových stránek doslo­va svítil) český ban­ner best​drive​.cz propagu­jící let­ní pneu­matiky Barum (reklam­ní pros­tor obsloužen Googlem, pocho­pitel­ně) – téměř dokon­alá „exekuce“ až na jeden detail. Nemám poc­it, že když už něk­do z Čes­ka vstoupí na stránky New York Times, bude úspěšně osloven reklam­ou na pneu­matiky o rozměru 165/70/14 (pro nemo­toristy, ten­to rozměr pasu­je ideál­ně na nejlevnější Škodovácké při­b­ližo­vad­lo Fabia 1.2 HTP).

Zkrát­ka a dobře: jsou situ­ace, kdy důsled­ná seg­men­tace cílových skupin v reklamě pomáhá a kdy naopak neopa­trně seg­men­to­vaná cen­ová poli­ti­ka může uškodit – o tom jak s těmi­to klíčový­mi nástro­ji naklá­dat se můžete pora­dit tře­ba s Provocadem.

Na podobné téma

Přejít nahoru