Novoroční příspěvek – Jak jsem se naučil mít krizi rád

Současné ekonomické trable dělají vrásky na čelech politiků, kteří mohou méně rozhazovat naše peníze, odborářů, jejichž ekonomické teorie už definitivně postrádají logiku, a také řady běžných lidí. Paradoxně v marketingu jsou velmi ozdravným mechanizmem.

Součas­né eko­nom­ické tra­ble děla­jí vrásky na čelech poli­tiků, kteří mohou méně roz­ha­zo­vat naše peníze, odborářů, jejichž eko­nom­ické teorie už defin­i­tivně postrá­da­jí logiku, a také řady běžných lidí. Para­doxně v mar­ketingu jsou vel­mi ozdravným mechanizmem.

Mís­to tradičního novoročního přání se na násle­du­jících řád­cích pokusím pop­sat hlavní poz­i­tivní důsled­ky, které je možné v chování firem dnes, právě díky krizi, pozorovat a co nás tedy může čekat v mar­ketingu v roce 2010.

1. Efek­tivi­ta

Tím jed­noz­načně nejdůležitějším a nejpoz­i­tivnějším dopa­dem na mar­ketingové pro­cesy uvnitř firem je jejich zefek­tivnění. Dnes už si nikdo nemůže dovolit investo­vat prostřed­ky do aktiv­it, jejichž výsled­ky jsou dlouhodobě slabé jen pro­to, “že by se to mělo” nebo pro­tože “už se to dělá dlouho”. Mys­líte si, že takový příst­up by měl být v mar­ketingu stan­dard­ní? Ale kdepak!

Každá doba hojnos­ti a kon­junk­tu­ry je doprovázena plýtváním a neji­nak je tomu i v mar­ketingu. Byl jsem mno­hokrát svěd­kem toho, jak byly v min­u­losti aktiv­i­ty u velkých i menších firem real­i­zovány bez jas­ného záměru a mar­ket­ing fun­go­val metodou “opakování je mat­ka moudrosti”. Dnes, kdy jako Damok­lův meč visí nad každým mar­ketingovým man­ažerem hroz­ba dalšího snižování bud­getů, je právě efek­tivi­ta svatým grálem mar­ketingového úsilí.

Krize umožňu­je vyni­knout nápadům, které byly dopo­sud odmítány. Ne pro­to, že by neby­ly efek­tivní, ale pro­tože neby­ly dostatečně stan­dard­ní, tradiční a prověřené. Krize nutí každého, kdo je v soukolí mar­ketingu, hle­dat řešení, která při­ne­sou fir­mě nebo klien­tovi větší úspěch za méně peněz. A to je pře­ci skvělé, ne?

2. Chování k zákazníkům

Dobře si pamatu­ji, jak Makro ještě loni vyhrožo­va­lo zákazníkům, kteří dostatečně nenakupu­jí, že jejich účet, umožňu­jící nákupy, bude zrušen. A dnes? Zbav­il by se něk­do soud­ný poten­ciál­ního zákazní­ka, když meziroční pok­les tržeb v mal­oob­chodě může v Q4 dosáh­nout klid­ně 5%? Come on!

Chování k zákazníkům se v mal­oob­chodě radikál­ně zlepšu­je a je to bezpochy­by dobré zna­mení. Ještě nejsme na úrovni běžných zápa­do­evrop­ských či dokonce amer­ick­ých obchodů, kde se per­son­ál oprav­du stará o pohodlí a dobrý poc­it vás, jako zákazní­ka, ale určitě jsme na dobré ces­tě. S tím, jak krize bude pokračo­vat, se bude i ten­to pos­toj prohlubo­vat a pokud vydrží eko­nom­ické potíže dost dlouho, budou si nás obchod­ní­ci oprav­du vážit a cho­vat se k zákazníkům odpoví­da­jícím způsobem.

3. Trans­par­ent­nost

Neb­udeme si nic nal­há­vat — v mar­ketingu jsou nezříd­ka inves­tice motivovány nejen jejich přínosem pro fir­mu, ale také osob­ní­mi vztahy objed­natele s jejich doda­vatelem. Teď nem­lu­vím o tom, že si tykáte s accoun­tem z vaší reklamky, ale o zpět­ných plat­bách na privát­ní účty mar­ketingových man­ažerů, o osob­ních (log­icky také finančních) výhodách, jim­iž firmy obdržu­jící mar­ketingové peníze motivu­jí deci­sion mak­ery na všech úrovních mar­ketingové hier­ar­chie k tomu, aby utráceli zrov­na u nich.

Nech­ci si naivně myslet, že tomu vše­mu je dnes konec. Ale určitě je dnes mno­hem těžší tyto pos­tupy obhájit. Mar­ketingový audit či všeobec­ný audit pro­jek­tu bývá zadat snazší, než se může zdát, a jeho výsled­ky dove­dou odhalit mís­ta a konkrét­ní oso­by, které se na plýtvání podíle­jí. A když navíc musíte kaž­dou mar­ketingovou korunu třikrát v ruce obrátit, než ji pustíte do kreativky, copy­writerovi nebo do mediál­ní agen­tu­ry, pak se takovéh­le skuliny k vysávání firem­ního mar­ketingového rozpoč­tu hleda­jí o dost obtížněji.

V tom­to ohle­du určitě krize čistí vztahy a vrací do nich trans­par­ent­nost, logiku a nezbyt­nou efek­tiv­i­tu. Zbývá jen doufat, že tehdy, až odezní, budou vnitřní mech­a­nizmy firem už trvale nas­tave­ny tak, aby plýtvání poháněné osob­ní­mi výho­da­mi dokázaly eliminovat.

4. Real­is­tičnost

Vel­mi zají­mavým zjištěním je také to, že krize otevírá oči lidem, jejichž rozhod­nutí stála na zák­ladech “moh­lo by to fun­go­vat” či “mys­lím že to tak je”. Dnes už si málok­do může risko­vat dělat rozhod­nutí o mno­ha tisí­cov­kách korun v mar­ketingových pro­jek­tech, aniž by je měl pod­lože­ny jas­ný­mi fak­ty, průzkumem, focus groupou nebo ale­spoň se opíral o fun­dovaný názor. Doba takovým par­tyzán­ským akcím nepřeje.

Možná se to zdá trochu v roz­poru s bodem 1., ale vůbec není. Právě naopak. Dnes je nut­né mít k jakéko­liv akci nějaký rozum­ný pod­klad, strate­gii. Firmy začí­na­jí chá­pat, že vyhodit desítky tisíc za nové logo, aniž by vědě­ly, co jejich Copo­rate iden­ti­ty vlast­ně prostřed­nictvím loga chce vyjádřit, je jen pře­sunutí prob­lé­mu do jiného seg­men­tu, ale rozhod­ně ne jeho řešení.

Krize otvírá lidem oči a nutí je dívat se na mar­ketingové prob­lémy nejen pohle­dem konkrét­ního člově­ka, jež je řeší, ale optik­ou mar­ketingu jako celku, jeho poz­ice v samot­né fir­mě a pocho­pitel­ně také ve svě­tle vešk­erých pod­mínek, s nim­iž se společnost musí vyrovná­vat. Pokud by takový pos­toj zůstal zakó­dován v hlavách mar­ketingových man­ažerů a spe­cial­istů také po jejím skončení, byl bych nes­mírně šťastný.

5. Nejis­to­ta

Konečně poz­i­tivní efekt na mar­ket­ing přináší krize tím, že bere jis­to­ty. Dnes už nelze počí­tat že to, co fun­go­va­lo dříve, bude stále úspěšné. Ste­jně tak teplé místečko mar­ketingového spe­cial­isty nez­na­mená auto­mat­ick­ou náhradu mar­ketingové man­ažerky, jež náh­le upad­la do jiného stavu.

Doba vyžadu­je kaž­dou akci po jejím prove­dení vyhod­no­co­v­at a připravo­vat tak závěry pro její úpravy v budouc­nu. Post­up “copy & paste”, který se dost čas­to prováděl v min­u­losti, je dnes obrovským rizikem s vel­mi nejistým výsled­kem. Navíc bud­get, který jste měli na kvartál před dvě­ma roky, vůbec nemusí odpoví­dat tomu, kolik peněz máte dnes a tak nelze na věci hledět ste­j­nou optik­ou, jako v minulosti.

Jsem si jist, že krize dobře provětrá také zatuch­lé pos­tupy v mar­ketingu a prověří, nako­lik jsou konkrét­ní lidé v mar­ketingových poz­icích pro chod firmy nezbyt­ní. A to je určitě pro ty lep­ší, efek­tivnější a pro­duk­tivnější man­ažery a spe­cial­isty v mar­ketingu určitě dobré zjištění.

Pře­ji vám všem, jménem Provo­ca­da, úspěšný vst­up do nového roku a pev­nou víru v to, že na špat­ných věcech je vždy dobré vidět i jejich poz­i­tivní efek­ty. Právě v mar­ketingu máme obrovsk­ou šan­ci se díky krizi posunout dál. Přál bych si, aby se nám to skutečně podařilo.

Na podobné téma

Přejít nahoru