Jak správně namixovat marketingový mix… v baru!

Trochu netradiční a poněkud delší příspěvek, který se týká podstatné komponenty marketingové práce, jsme zařadili přímo do portfolia našich činností. Pokud se chcete dozvědět, jak zvládnout marketingový mix doslova v barovém prostředí, směle do čtení.

Každý mar­ketér i obchod­ník ho vlast­ně zná, ale přece se v něm stále děla­jí chy­by. Nakonec – stačí se podí­vat kolem sebe. Jak tedy namixo­vat ty nejdůležitější složky mar­ketingové tak­tiky si přečtěte v tom­to poněkud barovém článku.

Hned na začátku si musíme odbýt tu povin­nou část, tedy pár slov o samot­né pod­statě mar­ketingového mixu a 4 P. Ačko­liv je mar­ketingový mix přip­isován Philipovi Koterovi (který v mar­ketingu vymyslel a pop­sal prak­ticky všech­no), není to tak úplně jeho dílo. Vlast­ně s tímh­le vnímáním, že mar­ketingová praxe není jed­na pevná lin­ie, ale spíše kom­bi­nace jed­notlivých kom­po­nent, začal na kon­ci 40. let 20. sto­letí pro­fe­sor James Culliton.

Marketingový mix před 60 lety

Cul­li­ton si vel­mi dobře všim­nul, že:

Mar­ketér je v pod­statě umělec, který mís­to míchání barev dělá obchod­ní (dnes bychom řek­li mar­ketingová) rozhod­nutí. Podob­ně jako bar­man dává dohro­mady různé složky, občas se drží recep­tu něko­ho jiného, občas recept sám upravu­je. Někdy vaří z toho, „co dům dá“, někdy dokonce záměrně hledá nové cesty.

Vážně, přes­ně takhle to před 60 lety nap­sal! Odhléd­něme teď od přes­ně nalinko­vaného Kotlera – vidíte v tom tu obrovsk­ou moudrost a přes­ně pop­sané to, jak se ve skutečném živ­otě mar­ket­ing dělá?

Nicméně jak šel čas, bylo dobré ty zák­lad­ní ingre­di­ence mar­ketingového mixu nějak pop­sat. Bylo zře­jmé, že z pohle­du výrobce a obchod­ní­ka jde 4 klíčové věci:

  1. Pevně ukotvit a pro­pra­co­v­at to, co vlast­ně prodávám a vyrábím, tedy Prod­uct.
  2. Být si schopen určit cenu, za kter­ou to budu nabízet, tedy Price.
  3. Vyjas­nit si to, jak zákazní­ka přesvědčím, že si to má pořídit, čili Pro­mo­tion.
  4. Když už něko­ho přesvědčím, aby si to koupil, také mu to být schopen dodat, čili Place.

Co nalít dámě v letech?

Je dobře vidět, jak je ten­to pohled na mar­ketingový mix zaměřený na výrobce či prode­jce. Dnes bychom možná řek­li pro­duc­tion-cen­tric. Není tu nic o tom, co si o nás zákazník mys­lí, dokonce neřešíme ani to, co si mys­lí o pro­duk­tu. Přesto má ale ten­to zák­lad­ní mar­ketingový mix (občas zvaný jen „mar­ketingová 4P“) své neza­s­tupitel­né mís­to a v žád­ném pří­padě bychom jej neměli pod­ceňo­vat, nede­jbože opomíjet.

Recept klasické margarity

  • dva díly tequily
  • jeden díl Coin­treau (nebo Triple Sec)
  • jeden díl limetkové (nebo cit­rónové) šťávy

Limetkovou šťávou navl­hčíme okraj sklenice, aby­chom vytvořili sol­nou krus­tu. Všech­ny ingre­di­ence v šejkru pečlivě pro­třepeme s ledem a opa­trně nal­i­jeme do sklenic. Ozdobíme a podáváme na ledu.

Přes­ně jak nap­sal Cul­li­ton, tohle je jeden z těch sto­pro­cent­ních a ověřených recep­tů. Něco jako Mar­gari­ta – jas­ně, že dnes už bar s akcí „Mar­gari­ta night“ neb­ude patřit k trhákům sezóny, ale když k vám při­jde šedesátiletá dáma s tímh­le přáním, tak i ve tři ráno musíte vědět, že je to půl tequi­ly, čtvrt­ka coin­treau a čtvrt­ka limetkového džusu.

Ještě než se pustím do jed­notlivých P, chci zdůraznit vel­mi důleži­tou věc: mar­ketingový mix není to první, ale až to druhé, co musíte mít v byzny­su hotové! To první je vyjas­nění si CO a KOMU vlast­ně chci nabízet. Ten­to STP sys­tém, čili seg­men­tace, cílení a poz­i­cov­ání je to snad ještě opomí­jenější částí, než mar­ketingový mix. Ještě se k ní určitě dostanu v něk­terém z budoucích článků. Důležité je ale vní­mat, že mar­ketingový mix není odpověď na to, co a komu mám nabízet, ale ces­ta JAK to úspěšně nabízet.

První P marketingového mixu: 2 deci produktu

Pro­dukt je jed­iným P, který spous­ta lidí z výro­by, hro­ma­da inženýrů, kon­struk­térů i děl­níků chápe mno­hem lépe, než řada mar­ketérů. Každé­mu solid­ní­mu řemeslníkovi je totiž jas­né, že to, co prodává, musí být prostě skvělá věc. Že není možné dát lidem k užívání nějaký krum­pl, který se po dvou týd­nech defin­i­tivně rozbi­je. Prostě by jim to určitá čest a sebeúc­ta nedovolila.

Spous­ta mar­ketérů, lidí z reklamy a bohužel i obchod­níků bere pro­dukt jako něco auto­mat­ick­ého. Že TO prostě tak nějak je, musíme se s TÍM smířit a úspěšně „osellovat“ zákazní­ka, aby si TO koupil. Je to trag­ická chy­ba. Fin­landii si taky lidé nekupu­jí pro­to, že je z Fin­s­ka, ale pro­tože chut­ná lépe, než nějaká samo­hon­ka z diskontu.

Chybějící produkt reklamou nezalepíš

Mlu­ví se o spoustách firem, které zanikly nebo měly velké potíže, pro­tože měli špat­ný mar­ket­ing. Mys­lí se tím samozře­jmě „že nemě­ly rekla­mu“, nebo že ji měly ošk­livou. Ale vůbec se nem­lu­ví o obrovské řadě firem, které skonči­ly, ne pro­tože by zákazní­ci o jejich pro­duk­tu nevěděli, ale prostě pro­to, že vyrábě­ly nějaký bazmeg napros­to k ničemu.

Marketér má v ruce mnohem víc, než produktový manažer.

Tvor­ba pro­duk­tu by vždy měla být obous­tran­ná záleži­tost. Před sto lety možná vynálezce kutil čtrnáct let něco převrat­ného a pak mu za to lidé utrhali ruce. Dnes je tenhle post­up napros­to zniču­jící. Ať děláte coko­liv, ať nabízíte pro­dukt nebo službu, musíte být připraveni na jeho změny. Změny podle toho, jak jej vidí vaši zákazníci.

Tohle je vel­mi opomí­jená část práce mar­ketingu – mlu­vit pro­duk­tovým man­ažerům do toho, co se vlast­ně bude prodá­vat a určo­vat, co si mají lidé o vašich pro­duk­tech myslet. Mno­ho mar­ketérů se toho bojí, pro­tože v hier­ar­chii firmy jsou čas­to výše ti, kteří mají něco hmatatel­ného (tedy pro­dukt) v ruce. Tedy bohužel ne mar­ketéři, ačko­liv ti mají v ruce vel­mi nehmatatel­nou, ale o to důležitější složku. Zákazníky.

Vítězí marketingově orientovaní borci

Na světě je řada mar­ketingově ori­en­to­vaných firem. Ty nen­abíze­jí to, co něk­do jiný vymys­lí. Ani nenecha­jí své věd­ce vymyslet něco, co pak budu nabízet. Tyh­le firmy se svých zákazníků zep­ta­jí, co chtějí a to jim pak nabíd­nou. Vel­mi zají­mavým a mno­hokrát pop­saným pří­pa­dem je Apple, ale je to ve své pod­statě strate­gie všech výrobců rychloo­brátkového zboží (FMCG).

Ti vůbec neřeší, kdo vynale­zl saponát. Prostě ho všich­ni vyrábějí. A když potře­bu­jí nový saponát, zep­ta­jí se hospo­dyněk, co je štve. A když uslyší, že rozpraskané a suché ruce z mytí nádobí, tak vypro­duku­jí saponát s aloe vera a hydratační složk­ou. Vidíte ten prin­cip? Tohle je per­fek­t­ní mar­ketingově ori­en­to­vaný příst­up k pro­duk­tu! Pte­jte se tedy zákazníků, co od vás chtějí.

Druhé P marketingového mixu: dobře dávkovaná cena

Zatím­co u pro­duk­tu každé­mu (kromě mar­ketérů) dochází, že musí být prostě dobrý, aby to všech­no fun­go­va­lo, u ceny si každý řekne, že musí být nízká. Je to vel­mi zkreslený a ve své pod­statě škodlivý pohled. Ano, mar­ketingově dobrá cena musí být nízká. Klíčová otáz­ka ale zní jak moc nízká. A zde už je doslo­va každá rada drahá.

Jak nejníže to jen půjde

Zde pomiňme situaci, kdy snížení ceny může para­doxně zhoršit situaci pro­duk­tu. Je to dobře pop­saný, i když poměrně výjimečný stav, který exis­tu­je zejmé­na u něk­terého luxu­s­ního zboží. Značkový par­fém prostě nemůže stát 300 korun za 50 ml EDP.  Pro­tože par­fémem potvrzu­jete svůj sociál­ní statut, tak si jej za takhle nízk­ou cenu nek­oupíte. Ste­jně tak pokud by super­luxu­s­ní mobi­ly Ver­tu dával T‑Mobile u něk­terého z dražších tar­ifů za korunu, tak si už nikdo nikdy Ver­tu ve vol­ném prode­ji nepořídí.

Víte, jak nastavit dostatečně nízkou cenu a přitom to nepřehnat?

Příliš nízká cena může mít ale nepří­jem­né kon­sekvence na vnímání značky. Exis­tu­je zřetel­né spo­jení mezi tím, co zákazník považu­je za kval­it­ní a hod­not­né, a tím, co je drahé. V momen­tě, pokud se Mer­cedes začne cen­ově pod­bízet a klesne na úroveň Peu­geo­tu, tak ztratí výz­nam­ně svůj „pel luxu­s­nějšího svezení“.

Je však řada zákazníků, kterým říkáme hod­no­tově ori­en­to­vaní, a kteří pro­gramově vyh­ledá­va­jí nejlepší dos­tup­nou hod­no­tu za nejnižší cenu. Nechtějí si kupo­vat věci pro­to, že jsou drahé a superk­val­it­ní, ale očeká­va­jí urči­tou hod­no­tu a za ni hod­la­jí zaplatit tomu, kdo bude žádat nejnižší cenu. Hod­no­tově ori­en­to­vané nákupy jsou čas­to důvo­dem koupi domácích, českých pro­duk­tů – našinec má inten­zivní poc­it, že ta Škodov­ka je prostě ve své kval­i­ta­tivní úrovni nejlevnější auto.

Dobře važte, kolik si za to říci

Aby to bylo ještě kom­p­liko­vanější, v roce 1976 přišel ekonom Peter van Wes­t­en­dorp s tech­nikou měření citlivosti na cenu. Van Wes­t­en­dorp prokázal, že pokud cenu pro­duk­tu snížíme příliš, stane se pro zákazníky až podezřelá.

Kolik stojí na Slevomatu půl metráku kuřecích křídel?

Jas­ně, že si teď říkáte: „Když na Slevo­matu uvidím půl metráku kuřecích křídel za 99 korun, tak to prostě koupím (i když je to oprav­du podezřele lev­né), půj­du tam, a když to neb­ude k sněd­ku, tak půj­du pryč.“ Ale budete ste­jně přemýšlet u rok starého Pas­satu za 199 000 Kč? Také to jen tak „zkusíte“? Anebo vám bude hned jas­né, že jde o kradené auto či nějaké jiné šméčko, a o dvě stě tisíc neb­udete chtít přijít?

Našim klien­tům vždy­cky říkám – argu­men­ty cenou používe­jte až jako posled­ní v řadě. Až když neb­ude zbytí a ve schránce vám budou přistá­vat letáky úspěšnější konkurence. Až tehdy vytáh­něte se sle­va­mi, s pro­filováním se jako „nejlevnější výrobce“, s důvěrou v kalku­lačku v hlavě spotřebitele. Do té doby zkuste přemýšlet v mar­ketingovém mixu o čemko­liv jiném, jen ne o tom být co nejlevnější.

Třetí P marketingového mixu: špetka propagace

Když se zep­táte lidí na auto­busové zastávce, co si před­stavu­jí pod pojmem mar­ket­ing, naprostá větši­na vám řekne, že rekla­mu. Nemá cenu nad tím bědovat, to je všeobec­né pově­domí o mar­ketingu. Třetí P tedy reprezen­tu­je vešker­ou komerční komu­nikaci, tedy pro­mo­tion.

Součásti komunikačního mixu

Neza­pomeňte, že nejen rekla­ma tvoří komu­nikační mix. Jeho kom­po­nen­ta­mi jsou:

  • samozře­jmě rekla­ma, ale také
  • pod­po­ra prodeje
  • pub­lic relations
  • osob­ní prodej
  • direct mar­ket­ing

Nenechte se však zatáh­nout do redukování pro­mo­tion pouze na bill­boardy, ban­nery a letáky. Pod tuto kapi­tolu mar­ketingového mixu se schová vše, co se souhrn­ně nazývá mar­ketingová komu­nikace, tedy akt obous­měrného přeno­su infor­ma­cí mezi tím, kdo pro­dukt nabízí, a zákazníkem.

Integrované komunikace v marketingovém mixu firmy

Důležitým fak­torem je také to, že mar­ketingové komu­nikace by měly být dostatečně inte­grované, což lze přeložit jako snahu o to, aby

a)      Přine­j­menším se ale­spoň říka­lo různý­mi kaná­ly v pod­statě totéž

b)      Když to bude možné, tak se jed­notlivé kaná­ly doplňo­valy a podporovaly

Samot­ná inte­grace mar­ketingových komu­nikací není nic složitého a pro mar­ketingový mix zna­mená přes­ně to poji­vo, ten mater­iál, jež slepu­je jed­notlivé samostat­né položky k sobě do výsled­ného čistého materiálu.

Pravidla jsou od toho, aby se neporušovala!

Zák­la­dem pro inte­graci mar­ketingových komu­nikací jsou bezpochy­by pravid­la. Ano, můžete, poučeni ze své reklam­ní agen­tu­ry, tvrdit, že rekla­ma je přede­vším o kreativ­itě, zacílení a podob­ně, ale budete to prav­da jen z části. V rám­ci inte­grace mar­ketingové komu­nikace (resp. mar­ketingových komu­nikací, pro­tože cest a způ­sobů je celá řada) jsou různá pravid­la tím, co garan­tu­je její stálost a směr.

Před­stavte si jednoduchý a opět trochu barový přík­lad. Chodíte do svého oblíbeného pod­niku na páteční dýchánky a vždy vás baví vtip­ná a poho­tová obsluha a zábavný lístek s nabíd­k­ou drinků. Bar převezme jiný maji­tel a náh­le vás neob­sluhu­je rozjuchaný chlápek s čírem na hlavě, ale v jehněčí kůži vázanou nabíd­ku kok­tailů vám ten­tokrát při­nese dis­tin­go­vaný číšník s motýlkem. Bar vypadá úplně ste­jně, nápo­je v lístku jsou tytéž, ceny jsou stále ste­jné a dokonce i ty drinky chut­na­jí úplně stejně.

Věřím jen tomu, kdo myslí stále stejně.

Dobře vidíte, že změ­na, která se udála a která vás nejspíš nepří­jem­ně přek­vapí, není v cenách ani v obsahu mar­ketingového mixu, dokonce i pro­dukt je zcela ste­jný. Jen se radikál­ně změnil tón, jímž s vámi pod­nik komu­niku­je. A co teprve když se mezi retro číšníky objeví těch pár dobře známých týp­ků se sran­dovní­mi účesy?

Slovem, které je tře­ba si zapam­a­to­vat je konzis­tence. Konzis­tence komu­nikace je důvod, proč si lidé věří. Když vám soused bude jeden den přát k vánocům a druhý den propíchá gumy na autě, tak z toho neb­udete mít vůbec v hlavě jas­no. U mar­ketingové komu­nikace se za všech okol­nos­tí snažte, aby byla vůči zákazníkovi co nejvíce konzis­tent­ní, jed­no­litá a do sebe zapada­jící. Přes­ně kvůli tomu jsou tu ta zmíněná pravid­la.

Jak důležité je mít správný tón

Věcí, které lze v mar­ketingové komu­nikaci ukotvit nějakým pravi­dlem, je až přek­va­pivě mno­ho. To, že máte defi­no­vané logo, barvy a pís­mo zře­jmě niko­ho v mar­ketingu nepřek­vapí. Už méně vážně se bere výhod­nost pravidel pro vizuál­ní a ver­bál­ní styl firmy. Tedy tónu, jakým budete vůči zákazníkům hovořit.

Když jste systémový integrátor, nevítejte fanoušky na Facebooku “Čágo belo fejsbůkáři”.

Jas­ně, log­icky zní to, že zatím­co v reklamě bude stát „Společnost Prox­ion je klíčovým sys­té­movým inte­grá­torem a posky­to­vatelem řešení pro pod­poru efek­tivního rozhodování firem­ní exeku­tivy“, nemůže Prox­ion své fanoušky na Face­booku vítat “Čágo belo fejs­bůkáři”. Ale uvě­do­mu­jete si toto ve vztahu k zákazníkům tře­ba na úrovni ver­bál­ního sty­lu na webových stránkách, v reklamách a dokonce při oslovování v emailech a způ­sobu vedení telefonátů?

K čemu slouží v marketingovém mixu komunikační rámec

U mar­ketingových komu­nikací exis­tu­je jednoduché pravid­lo – jít od nejdůležitějšího a zák­lad­ního k méně zásad­ní­mu. K tomu­to účelu pracu­jeme s doku­mentem, který se nazývá komu­nikační rámec (com­mu­ni­ca­tion frame­work). Účelem rám­ce je defi­no­vat zák­lad­ní pilíře, na nichž fir­ma sto­jí, charak­ter­i­stické argu­men­ty pro­duk­tu a jed­notlivé ben­e­fi­ty a ty násled­ně rozví­jet do sdělení.

Násled­ná kon­strukce jakéhoko­liv mater­iálu je v pak doslo­va hračk­ou – pouze v rám­ci kval­it­ního copy­writin­gu artiku­lu­jeme vybrané argu­men­ty a zkon­trolu­jeme, zda výsledek odpovídá pilířům pro­duk­tu či firmy. Vůči těm­to pilířům a hod­notám je pak tře­ba kon­trolo­vat jakýko­liv komu­nikát. Jed­ině tak budete mít jis­to­tu, že komu­nikace bude konzis­tent­ní a jed­notlivé nástro­je se budou správně doplňovat.

Čtvrté P marketingového mixu: distribuce až k hostovi na stůl

Posled­ní P v mar­ketinovém mixu, tedy place, je část, do níž mají ten­den­ci mlu­vit přede­vším obchod­ní­ci. Zahrnu­je v sobě kom­plet­ně vše, co se týká cest, jim­iž se pro­dukt dostane k zákazníkovi. Týká se ale také samot­ných pod­mínek nákupu v místě prode­je. Ste­jně jako u ostat­ních P nemá cenu řešit to, kde přes­ně place začíná a kde končí – vždy tu budou něk­teré aktiv­i­ty mar­ketingového mixu, u nichž není zcela zře­jmé, zda patří k dis­tribu­ci nebo jsou spíše mar­ketingovou komu­nikací. Důležité je ale jed­no: dostat pro­dukt k zákazníkovi.

Jaké jsou tedy ty čtyři nejdůležitější para­me­try, na kterých čtvrté P stojí?

To, co prodávám, musím mít k dispozici

“Přesně v ten moment spolkla zácho­dová mísa vaše vlastní peníze”

Důleži­tost toho­to bodu si dobře uvě­domíte v momen­tě, kdy si pořídíte slevový kupón na sushi, ale když se vám podaří do restau­race dovolat, dozvíte se, že „nestíha­jí a že si pro vaše sushi máte při­jít nejdříve za tři dny“. Pokud nejste schop­ni uspoko­jit pop­távku tak ani žád­nou pro­mo akci neza­číne­jte. Zní sice krás­ně, když se vám po úspěšné kam­pani neustále vyzvánějí tele­fony, ale díve­jte se na to i z pohle­du zákazní­ka – jak jej asi potěší to, že bude muset na zboží čekat?

A mimo­cho­dem pokud vám něk­do na zák­ladě reklamy zavolá a vy mu zboží nejste schop­ni dodat, tak jste v tu chvíli efek­tivně splách­li do záchodu poměrnou část mar­ketingových výda­jů za real­izaci zbytku mar­ketingového mixu. Přes­ně v ten moment spolk­la záchodová mísa vaše vlast­ní peníze.

Musím respektovat preference zákazníka

I kdy­byste stokrát nenáviděli přepravu Česk­ou poš­tou, tak pokud si vaši zákazní­ci mezi PPL a Obchod­ním balíkem vybíra­jí z 80 % poš­tovní službu, nes­míte kromě zcela výjimečných pří­padů zrušit dis­tribu­ci Česk­ou poštou.

Pokud to uděláte, střílíte do vlast­ních řad a budete muset vynaložit neu­věřitel­nou píli a dost pravděpodob­ně i inves­tice k tomu, abyste udrželi svůj před­chozí obrat nebo dokonce tra­jek­torii jeho růs­tu. Co si zákazník pře­je, to je prostě zákon a obchod­ník ani mar­ketér nemá mandát k tomu, aby ho nerespektoval.

Musím pečovat o distribuční kanál

Pokud mezi vámi a zákazníkem je ještě nějaký článek dis­tribučního řetězce (např. prode­jce, mal­oob­chod­ník, agent nebo jen obchod­ní zás­tupce), uděle­jte max­i­mum pro to, aby ten­to článek sto­pro­cent­ně fun­go­val. Hýčke­jte si své dis­trib­u­to­ry, dobře vybíre­jte obchod­ní zás­tupce a pod­poru­jte maloobchodníky.

Každé ráno si opaku­jte: To jsou lidé, na nichž živ­ot­ně závisí můj byznys, a pro­to se k nim musím odpoví­da­jícím způ­sobem cho­vat. Pocho­pitel­ně je nemusíte milo­vat a máte prá­vo je tlačit k lep­ším výsled­kům. Ale vždy­cky musíte vní­mat a nepod­ceňo­vat jejich roli. A pokud si mys­líte, že bez nich by to šlo lépe, tak to zkuste – co vám brání ušetřit provizní pro­cen­ta? Sami uvidíte, zda to byl dobrý nápad, nebo jestli vám to zlomí vaz.

Musím se starat o místo a formu prodeje

Od té doby, co si zákazník může vybírat, hra­je během nákup­ního pro­ce­su roli také to, v jakém prostředí si pro­dukt pořídí. To se týká nejen kamen­ného obchodu, ale pocho­pitel­ně též e‑shopu. Výz­nam mís­ta a formy prode­je má přímý vliv na impulzivní nákupy (tedy pro­duk­tů s nízk­ou angažo­vanos­tí) – v ošk­livém krá­mu vás prostě nena­padne navíc sáh­nout po žvýkačkách, ale pode­pisu­je se i u nákupů, které vyžadu­jí od zákazní­ka více přemýšlení a rozvažování.

…a nezapomeňte občas nově vymalovat.

V tom­to pří­padě se prode­jní prostředí podílí na celkové úrovni důvěry zákazní­ka vůči obchod­níkovi, a kde není důvěra, nemůže být ani úspěšný prodej. Zkuste přemýšlet, zda byste si sami koupili LCD tele­vizi za 30 tisíc korun v e‑shopu, který má na webu pravopis­né chy­by a dost těžko hledáte jeho kon­tak­t­ní osobu.

Pokud to všech­no převedeme do baru, pak to vidím zcela jasně:

  • musíte drink umět namíchat, tedy nes­mí zaznít žád­né ani sebeom­lu­vnější “došla nám máta”
  • když si hosté víc objed­ná­va­jí u vaší jed­iné servírky a ne u milých číšníků, tak přib­erte další děvča­ta na plac
  • peču­jte o jejich trvalý úsměv a dobré vychování
  • na závěr: neza­pomeňte po šichtě vždy utřít stoly a jed­nou za čas čistě vymalovat!

Na podobné téma

Přejít nahoru