My v Provocadu jsme stáli u zrodu řady projektů a pomáhali na svět nejedné nové firmě. Máme systém, jak jednotlivé ingredience marketingu spojit do nového a funkčního projektu.
A vůbec se nebojte s námi svůj nápad probrat hned na samém počátku. Je dobré slyšet nezaujatý názor od někoho zvenku, kdo má dost zkušeností k tomu, aby dokázal odhadnout životaschopnost. Z konzultací si pak odnesete nejen rady, ale také konkrétní pomoc při řešení témat, s nimiž se během startu projektu nevyhnutelně potkáte.
Třeba těchto devíti:
Když startujete nový projekt, tak nápad už zřejmě máte. Nemělo by vás odradit, že téměř všechno už napadlo někoho dříve. Jenže málokdo zvládl dotáhnout svůj skvělý nápad do vítězného konce a umístit jej na trh. Protože samotný nápad je sice důležitý, ale k úspěchu vede jediná cesta: Prostřednictvím skvělé a promyšlené realizace. A přesně s ní umíme pomoci.
Jakýkoliv nový projekt či firma musí mít určité vlastnosti, které jej budou charakterizovat. Které budou určovat, jaký vlastně bude. Co bude přinášet, v čem se bude odlišovat od těch, které již jsou na trhu. A samozřejmě i jaké hodnoty budou přítomny v každý moment jeho existence. Kromě toho je třeba rozmyslet i pozici, tedy vztah ke stávajícím hráčům na trhu a k zákazníkům.
Kdo má být zákazníkem a jaké jsou naopak jeho charakteristiky, na to se musíme zaměřit v tomto kroku. Jakým skupinám lidí chceme dodávat, co je spojuje a jaké mají vlastnosti? Pro budou chtít náš nový projekt využít, zaplatit za naše služby či zboží? Tyto otázky nám pomáhají si vytvořit modely zákaznického chování, tzv. persony, díky nimž můžeme snadněji chápat, co vlastně chtějí.
Ve chvíli, kdy víme, o čem vlastně nový projekt či firma bude, co bude dělat, v čem bude dobrý a především komu bude své služby nebo produkty dodávat, je perfektní čas začít řešit název. K tvorbě názvu je možné přistupovat mnoha způsoby a je nesnadné říct, který je ten správný. Na každý pád je velmi často nutné připravit i logo a postarat se o volnou internetovou doménu.
Nesmírně důležité je, stanovit si nějaký plán - kam to celé má směřovat, co by bylo dobré dosáhnout a jakým způsobem v jakém časovém horizontu má projekt růst. Zásadní je také si vyjasnit parametry, jimiž budeme projekt hodnotit - ne vždy je ideální, pokud to jsou hned od počátku obraty a reálné peníze. Velmi často je vhodnější využít jiné veličiny, které umějí i naznačovat směr a odhalí třeba částečný úspěch.
Málo kdy jsme na trhu sami. Vlastně nikdy. Vždy na něm stojí konkurenční hráči a projekty, s nimiž se musíte vyrovnat a se kterými vás bude porovnávat zákazník. Je tedy důležité mít konkurenci dobře zmapovanou, vědět, jak přesně svůj byznys dělá, jak jedná se svými zákazníky. Zkusili jste u konkurence třeba nakoupit? Zavolat na jejich telefon a na něco se zeptat? Přesně toto je směr, kterým začít.
Obchodní model je celá cesta od produktu samotného až po peníze, které nám za něj zákazníci dají. Odpovídá na otázky jako „kde se vezmou zájemci o náš produkt?“, „jak z nich uděláme zákazníky?“, „jak je přimějeme, aby platili co nejvíce?“ a „jak a kolik si jich udržíme k dalšímu nákupu?“. Díky solidnímu obchodnímu modelu jsme schopni vůbec prodávat a vydělávat.
Ke škodě mnohých podnikatelů nesmírně podceňovaná část přípravy nového projektu. Protože k tomu, abyste něco měli a mohli s tím začít obchodovat, potřebujete zdroje. Dodavatele, od kterých koupíte materiál, služby, hotové výrobky. Lidi uvnitř firmy i vně, jež pomohou nápad zrealizovat a udržovat jej při životě. Na úspěch nesmíte být nikdy sami.
A na samý závěr možná to nejdůležitější: peníze. Kde je získat a kolik jich do marketingu investovat. Pochopitelně také podle čeho se rozhodovat, jak s nimi ve firmě pracovat a jakým způsobem hodnotit, zda konkrétní marketingová aktivita měla či neměla svůj smysl. Podnikatelé jsou často natolik okouzlení vlastní myšlenkou, že firma selže kvůli nedostatku peněz. Nebuďte mezi nimi.